X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

یاس نبی

پاسخ مختصر به شبهات فاطمیه

پاسخ مختصر به شبهات فاطمیه 

بسم الله الرحمن الرحیم
پاسخ به شبهات پیرامون شهادت حضرت فاطمه زهرا ( علیها السلام )
شبهه اول :
۱- چرا حضرت علی ( علیه السلام ) در آن صحنه هیچ واکنشی نشان نداد ؟
اولاً : امام علی (علیه السلام ) در قدم نخست از خود واکنش نشان داد ، چنانچه آلوسی مفسّر مشهور اهل سنّت در این باره می نویسد :
عمر با غلاف شمشیر به پهلوی مبارک فاطمه (علیها السلام ) و با تازیانه به بازوی حضرت زد . فاطمه(علیها السلام ) صدا زد : « یا ابتاه » علی (علیه السلام ) ناگهان از جا برخاست و گریبان عمر را گرفت و بر زمین زد و بر بینی و گردنش کوبید .
( تفسیر آلوسی :۳/۱۲۴ )
نقل این قضیه توسط آلوسی به هر نیّتی که باشد ، نشانگر این است که واکنش علی (علیه السلام ) در منابع معتبر شیعه در قرن اول و دوم شیعه وجود داشته است .
ثانیاً : بر فرض این که واکنشی نشان نداده است به همان دلیلی بوده که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم ) در مکه مکرمه در قبال شکنجه صحابه و حتی قتل سمیّه مادر عمار یاسر واکنش نشان نداد .
ثالثاً : وقتی یاران رسول خدا به خانه عثمان ریختند و متعرّض همسر او شده و حتی دست او را با شمشیر قطع کردند . عثمان هیچ واکنشی از خود نشان نداد .
۲- چرا بعد از شهادت همسرِخود ، فاطمه زهرا ، انتقام نگرفت و یا به فکر انتقام نبود ؟

اولاً : به همان دلیلی که پیامبر اسلام ( صلی الله علیه و آله و سلم ) از کسانی که قصد ترور آن حضرت را داشتند انتقام نگرفت . با این که طبق نقل صحیح مسلم (ج ۸ ص ۱۲۳ ) « اثنی عشر منهم حرب لله و لرسوله فی الحیاه الدنیا و یوم یقوم الاشهاد » دوازده نفرآنان محارب خدا و پیامبر در دنیا و آخرت بودند .
پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله و سلم) در پاسخ حذیفه و عمار که تقاضای قتل تروریستها را کردند فرمود : به صلاح نیست که شایع کنند که پیامبر اصحاب خود را به جرم تروریست بودن می کشد . « اکره ان یتحدّث الناس أن محمداً یقتل اصحابه »
تفسیر ابن کثیر ج۲ ص ۳۲۳
ثانیاً : پیامبر اسلام بعد از فتح مکه از وحشی، قاتلِ حضرت حمزه ، انتقام نگرفت ،علی (علیه السلام) نیز از سنّت پیامبر پیروی کرد .
۳٫ چرا با قاتلان دختر رسول خدا (علیها السلام ) میانه خوبی داشت ؟
حضرت علی(علیه السلام) نه تنها با قاتلان فاطمه(علیها السلام ) میانه خوب نداشت بلکه در صحیح بخاری آمده است که حضرت علی(علیه السلام) دوست نداشت چهره عمر را ببیند ( کراهیه لمحضر عمر ) و همچنین ابوبکر را استبداد گر می دانست ( ولکنک استبددت علینا بالامر) صحیح بخاری : ۵/۸۳ ، ح۴۲۴۰ح
۴ – چرا همواره از عمر تعریف و تمجید می کرد ؟
اولاً : آن چه که به حضرت علی (علیه السلام) نسبت می دهند که در خطبه ۲۲۸ نهج البلاغه از عمر تعریف کرده درست نیست و نامی از عمر در خطبه نیست بلکه صبحی صالح از علمای اهل سنت می گوید مراد یکی از اصحاب حضرت علی (علیه السلام) است . (نهج البلاغه ، صبحی صالح ،خطبه ۲۲۸ ، ص ۳۵۰)
ثانیاً : علی (علیه السلام) در خطبه سوم نهج البلاغه ، عمر را مجموعه ای از خشونت ، سختگیری ، اشتباه و پوزش طلبی می داند و می گوید سوگند به خدا مردم در حکومت دومی ، در ناراحتی و رنج مهمّی گرفتار آمده بودند و دچار دو روی ها و اعتراض ها شدند و من در این مدت طولانی محنت زا ، و عذاب آور چاره ای جز شکیبایی نداشتم .
ثالثاً : بنا به نقل صحیح سلم نظر امام علی (علیه السلام) درباره ابوبکر و عمر این بود که آنان دروغگو ،گناه کار حیله گر و خیانت کار بودند . ( صحیح مسلم ،ج۵ ص۵۲ ح ۴۴۶۸ )
۵- چرا حضرت علی (علیه السلام) حتی در ایام خلافت و حکومت خود هیچ گاه از شهادت همسر خود توسط عمر یادی نکرد ؟
اولاً : در خطبه ۲۰۳ نهج البلاغه آمده که علی (علیه السلام) به هنگام دفن حضرت زهرا (سلام الله علیها) فرمود :
اَمّا حُزِنی فَسَرمَدٌ و َاّما َلیلی فَمُسـْهَدٌ
از این پس اندوه من جاودانه و شبهایم شب زنده داری است تا آن روز که نزد خدا بروم .
ثانیاَ : علی (علیه السلام) در دوران حکومتش نزد سلیم بن قیس از شهادت حضرت زهرا یاد کرد و فرمود : فاطمه (سلام الله علیها) از دنیا رفت در حالی که اثر تازیانه در بازویش مانند بازوبند باقی مانده بود .( کتاب سلیم بن قیس ، ص ۶۷۴ )
ثالثاَ : ابن عباس می گوید : علی (علیه السلام) در جنگ صفین از کتابی که به املای پیامبر و به خط خودش بود برایم خواند که چگونه حضرت زهرا (سلام الله علیها) شهید می شود ( کتاب سلیم بن قیس الهلالی ، ص ۹۱۵)


پاسخ مختصر به شبهات فاطمیه ( قسمت دوم )


پاسخ مختصر به شبهات فاطمیه( قسمت دوم)
۶ – چرا حضرت علی (علیه السلام ) سه تن از فرزندان خویش را به نام های ابوبکر ، عمر ، عثمان نامگذاری کرد ؟
اولًا : این نام ها آن زمان مرسوم بود ، ابن حجر عسقلانی در الاصابه نام ۲۱ نفر از صحابه را می آورد که اسم آن ها عمر و ۲۶ نفر عثمان و سه نفر ابوبکر بوده .
ثانیاً : نام برخی از اصحاب ائمه (علیهم السلام ) ، یزید بن حاتم ، یزید بن عبدالملک ، یزید بن عمر طلحه و ….. آیا آن ها به خاطر علاقه به یزید بن معاویه بود ؟
ثالثاً : ابوبکر که کنیه یکی از فرزندان علی (علیه السلام) هست ، نام او محمد بوده .(التنبیه والاشراف ص ۲۹۷ ، الارشاد ج۱ ، ص۳۵۴)
و حضرت به خاطر علاقه خود به عثمان بن مظعون نام فرزندش را عثمان گذاشت .( مقاتل الطالبین ،ص ۵۵ وتقریب المعارف ، ص ۲۹۴)
و عمر بن خطاب به دلیل خشونت ذاتی که داشته ، نام فرزند علی (علیه السلام ) را همنام خود قرار داد .
و کان عمر بن الخطاب سمی عمر بن علی باسمه . ( انساب الاشراف ج ۱ ص ۱۹۲ ، تهذیب التهذیب ج ۷ ص ۴۲۷)
هم چنین نام تعدادی از مسلمانان را نیز تغییر داد . ( اسدالغابه ج۳ ص ۲۸۴ ، طبقات ج۶ ص ۷۶ ،الاصابه ج ۵ ص ۴۲۷)
رابعاً : اگر نامگذاری نشانه روابط خوب هست ، چرا خلفا هیچ کدام از فرزندان خود را علی و حسن و حسین نامگذاری نکردند.
۷- چرا امام حسن و امام حسین مادام العمر از شهادت مادرشان توسط عمر یادی نکردند ؟ در هیچ یک از منابع شیعه و سنی در این باره مطلبی وجود ندارد؟
اولاً : امام حسن در مناظره ای که با معاویه و دار و دسته وی داشت خطاب به مغیره بن شعبه فرمود :
تو همان هستی که فاطمه دخت گرامی رسول خدا (صلی الله علیه وآله و سلم ) را کتک زدی ، تا آنجا که خون آلود شد و فرزندی که در رحم داشت سقط کرد .( احتجاج طبرسی ، ج۱ ، ص ۲۷۸ )
ثانیاً : امام حسین (علیه السلام) نقل می کند که امام علی (علیه السلام) در هنگام دفن فاطمه زهرا (علیها السلام ) فرمود :
بر این مصیبت بزرگ همچون مادری که فرزند از دست داده می نالیدم . یارسول الله ! در محضر دخترت مخفیانه به خاک سپرده شد ، حقّش را به زور گرفتند و آشکارا از ارث خود محروم گشت و حال آن که هنوز از رحلت تو دیری نپاییده و یاد تو فراموش نگشته است . ( الکافی ج۱ ص ۴۵۸ و الامالی ، المفید ص ۲۸۲٫ )
ثالثاً : آیا در عصری که عمربن خطاب به بهانه جلوگیری از گریه بر میّت تازه گذشته ، شبانه و بدون اجازه وارد خانه مردم می شود و زنها را کتک زده و حجاب از سر آن ها بر می دارد ، می توان مجلس عزاداری بر پا کرد؟( المنصف ، عبدالرزاق ج۳،ص۵۵۷)
۸- چرا مردم مدینه در قبال قتل دختر پیامبر (علیها السلام) سکوت کرده و هیچ اقدامی نکردند ؟
اولاً: آیا عمل مردم مدینه ملاک حقانیت است یا عمل امیرالمومنین (علیه السلام) پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم ) فقط در حق علی فرموده : علیٌ مع الحق و الحقُ مع علی .علی با حق است و حق با علی است .( تاریخ بغداد ۱۴/۳۲۲ و مجمع الزواید : ۷/۲۳۷ )
ثانیاً : مگر مردم مدینه نبودند که در برابر کشتن عثمان و تعرض به همسر او عکس العملی از خود نشان ندادند و اجازه ندادند او را در قبرستان مسلمانان دفن کنند و مجبور شدند او را در قبرستان یهود دفن کنند تا معاویه در زمان حکومتش قبرستان یهود را به قبرستان بقیع متصل ساخت .(تاریخ طبری ج۳ ص ۴۶۸ ، ۴۳۸)
۹- چرا شما تا چند سال پیش از جریان شهادت بی خبر و فراموش بودید و الان بیادتان آمد ؟ تقویم های پیش ۱۳۷۲
اولاً : جوینی از علمای اهل سنت و استاد مورد تایید ذهبی از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) قضیه غصب حق فاطمه زهرا و شکستن پهلوی آن حضرت و سقط محسن او و شهید نمودن آن بزرگوار را نقل می کند . ( فرائد السمطین ، ج ۲ ، ص ۳۴ و ۳۵ )
ثانیاً : حضرت علی به هنگام دفن فاطمه فرمود : َو سَتُنْبِئُکَ ِابْنَتُکَ بِتَظافُرِ اُمَّتِکَ عَلی هَضْـمِها.
به زودی دخترت ، تو را آگاه ساخت که امت تو چگونه در ستمکاری بر او اجتماع کردند از فاطمه (علیها السلام ) بپرس و احوال اندوهناک ما را از او خبر گیر که هنوز روزگاری سپری نشده و یاد تو فراموش نگشته است (نهج البلاغه خطبه ۲۰۲)
ثالثا ً: در بند ۸ سخن امام حسن (علیه السلام) و حسین (علیه السلام ) در باره شهادت حضرت زهرا نقل شد.
رابعاً : کلینی از امام کاظم نقل می کند که فرمود : ان فاطمه (علیها السلام) صدیقه شهیده ….
فاطمه صدیقه وشهیده بود .
خامساً : درطول تاریخ همه ساله اَیام فاطمیه، شیعیان به مناسبت شهادت حضرت زهرا مراسم عزاداری اقامه می کردند و بعد از انقلاب هم این مراسم در بیوت مراجع اقامه می شود .
سادساً: امام خمینی () روز ۱۸ اسفند ۱۳۶۰ ( ۱۳ جمادی الاول ۱۴۰۲) فرمودند : من هم وفات و شهادت بانوی بزرگ اسلام را بر همه مسلمین و بر شما برادران عزیز ارتشی ، سپاهی و بسیج و بر حضرت بقیه () تسلیت عرض می کنم .
صحیفه امام /۱۶/۸۷
سابعاً : شهرستانی، از علمای اهل سنت می نویسد:
عمر در روز بیعت به شکم فاطمه () ضربه زد که منجر به سقط شدن نوزاد وی از شکمش شد . عمر، فریاد می زد این خانه را با هر که در آن است به آتش بکشید و در خانه به جز علی و فاطمه و حسن و حسین کسی نبود )
الملل و النحل ، شهرستانی ، ص ۸۳
سابغاً : ابن تیمیه حرانی ، قضیه هجوم به خانه فاطمه را قبول می کند ولی با توجه به عنادی که دارد به فکر توجیه آن بر می آید . ( منهاج السنه ، ج۴ ، ص ۲۲۰)این پاورپوینت شامل پاسخی به شبهه وارد شده با مضمون ازدواج عمر با دختر حضرت زهرا (سلام الله علیها) می باشد.

نام فایل: 747.ppt
سایز فایل: 24.79 MB
نوع فایل: application/vnd.ms-powerpoint